Susturcu Nasıl Çalışır?

  • 21 Kasım 2015
  • Vedat Kaya
  • 1415
  • 0

Silahlardaki susturucular nasıl bu kadar yüksek bir sesi azaltabilmektedir?

Susturucular sesi gerçekten çok düşük seviyelere kadar indirmeyi başarılar ve bunu çok basit bir prensibe göre yaparlar.

Sesin yüksek çıkmasının sebebi yüksek basınçlı bir havanın çok küçük bir delikten çıkmasıdır. Örneği bir balonu bir iğne ile patlattığımızda çok yüksek bir ses ile içerisindeki hava boşalı fakat aynı işlemi balonun ağzını açtığımızda göremeyiz.


Benzer bir örnek şarap şişelerindeki mantar ile verebiliriz. Dikkat edilecek olursa şişenin sallanması ve içerisindeki sıvının gaz haline geçmesi ile oluşan ses daha fazladır.

Sesin yüksek olmasının temel sebebi yüksek basınçlı havanın küçük delikten geçmesidir. Silahlardaki gaz basıncı kaçınılmaz olduğu için yapılması gereken boşalan gazın tek bir delik yerine daha büyük delikten boşalmasını sağlamaktır. Susturucularda kullanılan temel prensip budur.


Kurşunu silahtan atabilmek için, kurşunun arkasındaki barut ateşlenir ve bu çok yüksek basınçlı ve hacimli sıcak bir gaz ortaya çıkarır. Bu gaz kurşunu namluya iter ve aynı şekilde dışarıya yüksek bir ses olarak çıkar. Oluşan basınç yaklaşık 200kg/cm2 ‘dir. Susturucunun hacmi namludan yaklaşık 20-30 kat daha fazladır ve kurşunun arkasındaki sıkıştırılmış basınçlı gazı anında boşaltır ve yaklaşık 15kg/cm2’e düşer.

Şampanya örneğinde olduğu gibi içerideki basınç az olduğundan çok daha az bir ses çıkarır.

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !