İndüksiyonlu ocaklar nasıl çalışır?

  • 21 Kasım 2015
  • Vedat Kaya
  • 1249
  • 0

Yeni nesil ocak sistemi olan indüksiyonlu ocaklar hayatımıza farklı bir kullanış kattı. Üzerindeki tencereyi ya da tavayı ısıtan fakat elimizi yakmayan bir sistem nasıl çalışmaktadır?

Pişirme işleminde yapılan kabın ısınması ve dolayısıyla içerisindekinin ısınması prensibine dayanmaktadır. İndüksiyonlu ocakların diğerler ocaklara göre daha çabuk ısınmasının temel prensibi, sistemin genel bir ısıtma yapmak yerine üzerine konan kabın ısı kaynağına dönüşmesidir. İndüksiyonlu ocaklarda yüzey ısınmaz sadece üzerindeki kap ısınır. Bu sayede dışardan yapılan bir temasta ocak elimizi yakmayacaktır.

En çok merak edilen soru, indüksiyonlu ocakların bunu nasıl gerçekleştirdiğidir.

İndüksiyonlu ocaklar açık bir devre gibidir ve üzerine bir kap konulduğunda devre tamamlanmış olur ve kap ısınmaya başlar. İndüksiyonlu ocakların seramik yüzeyinin alt kısmında bulunan elektromıknatıs bir manyetik alan üretir ve üzerine konulan kabın metal gövdesi manyetik alandan enerji alarak ısınır ve bu sayede ısı sadece kaba iletilmiş olur ve ısı kaybı önlenmiş olur.

Manyetik sistemin şiddetin artırıp azaltarak kapta oluşan ısının şiddetini çok hızlı bir şekilde değiştirebiliriz.

Sıradan ocaklarda enerji verimliliği indüksiyonlulara göre oldukça düşüktür. Bunun temel sebebi ısının bir kısmının kabın yanlarından havaya karışmasıdır.

İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi son derece yüksek bir oranda iken, gazlı ocaklarda %39.9 oranındadır. Elektrikli radyan ocaklarda ise ısı üretim verimliliği oranı %71 ‘dir.

İndüksiyonlu ocakların enerji verimliliği konusunda avantajları olmasına yanında dezavantajı sadece özel kaplarda çalışabilmesidir.

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !