Fujitsu Mobil Cihazlar İçin Soğutma Sistemi Tasarladı

  • 16.03.2015 22:42
  • Serhat Yazıcı
  • 2013
  • 0

Mobil Pazar, her sene yenilenen teknolojisiyle biz kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu Pazar o kadar büyüdü ki bazı firmalar senede birden fazla cihaz çıkararak adından söz ettirmeye çalışıyor. Ama bu yarışta firmaların cihazlarda eksik bıraktığı bir konu var. Aşırı Isınma

Her ne kadar biz kullanıcılar olarak, cihazların kalitesine ve özelliklerine baktığımız için görmezden geldiğimiz bu ısınma sorunu aslında her sene bizi tehdit eden bir durum. Çünkü artan cihaz performansları daha çok ısı açığa çıkmasını sağlıyor, böylelikle büyük bir soruna da aslında davetiye çıkarmış sayılıyor. Ama Fujitsu firması bu sorunu çözme adına geliştirdiği bir proje ile karşımıza çıkıyor.

Fujitsu Laboratories Ltd şirketi küçük elektronik cihazları soğutmak için 1mm kalınlığa sahip ısı döngülü soğutma sistemi borusunu geliştirdi. Bu sistem ayrıca beş kat daha fazla ısı aktarma özelliğine sahip olduğu için diğer ısıtma sistemlerini geride bırakıyor.

 

Mobil cihazlarda yaşanılan ısınmalar bazen o kadar çok artıyor ki cihazlar tutulamaz konuma geliyor. Her ne kadar firmalar tarafından bu durum normal olarak karşılansa bile bunun cihazın ve bataryanın ömrünü azalttığını görmezden gelinemeyecek kadar gerçek bir durum.

Fujitsu, geliştirdiği bu sistemle mobil sektörde bir çığır açtığını söyleyebilirim. Çünkü oldukça basit bir ilkeye sahip bu boru sisteminde, soğutma sisteminin bir ucu işlemci gibi önem arz eden parçalara denk getirilirken diğer bir ucu ise termal bir plaka barındırıyor. Bu sistem içerisinde buharlaşan su burada tekrar su haline getirilerek sistem üzerinde devirdaim ediliyor. Bununla birlikte sistem ısıyı dışarı atmak yerine içerisinde suyun sirkülasyonunu sağlayarak gerekli bölümlerin ısınmasını engelliyor.

Fujitsu firmasının 2017 yılında piyasaya sürmeye hazırlandığı sistem, ayrıca mobil cihazların boyutlarına göre de üretilebilecek.

 

 

Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiştir.

Yorum Yaz

FORUM BAŞLIKLAR

    Forum Şuan Müsait Değil !